DRAP124-8R2-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 8.2UH 3.87A 34 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DRAP124-8R2-R PDF
Type Description
Series:DRAP124
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:8.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.87 A
Current - Saturation (Isat):6.7A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):34mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.181" (4.60mm)