CS160808-82NK
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 82NH 200MA 250MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CS160808-82NK PDF
Type Description
Series:CS160808
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:82 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):200 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):250mOhm Max
Q @ Freq:45 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:245MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.037" (0.95mm)