PM74SB-101K-RC
Description
FIXED IND 100UH 550MA 490MOHM SM
DataSheet
PM74SB-101K-RC PDF
Type Description
Series:PM74SB
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):550 mA
Current - Saturation (Isat):640mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):490mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.193" (4.90mm)