MGV0603470M-10
Manufacturer
Laird - Performance Materials
VIGOR # :
Description
FIXED IND 47UH 1.8A 363MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MGV0603470M-10 PDF
Type Description
Series:MGV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:47 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.8 A
Current - Saturation (Isat):2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):363mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.264" W (7.30mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)