B82141A1182K009
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.8UH 660MA 230 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
B82141A1182K009 PDF
Type Description
Series:SBC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):660 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):230mOhm Max
Q @ Freq:45 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:145MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.118" Dia x 0.268" L (3.00mm x 6.80mm)