ISC1210SY1R5K
Description
FIXED IND 1.5UH 370MA 750 MOHM
DataSheet
ISC1210SY1R5K PDF
Type Description
Series:ISC-1210
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Iron Powder
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):370 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):750mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:90MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)