
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CTX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 10 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 8.7 A |
| Current - Saturation (Isat): | 11.1A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 10.4mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 75°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical, 4 Leads (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.220" L x 0.630" W (31.00mm x 16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.894" (22.70mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 54 |
Current price of CTX10-5-52M-R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 150UH 4.8A 75 MOHM TH
FIXED IND 680UH 480MA 1.78 OHM
FIXED IND 8.2NH 600MA 400 MOHM
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL
FIXED IND 10UH 8.7A 10.4 MOHM TH
8LT 55C 55#22D SKT J/N W/PCB
HDM SAPR140F200O K (CUTS)