ISC1812BN2R7J
Description
FIXED IND 2.7UH 378MA 490 MOHM
DataSheet
ISC1812BN2R7J PDF
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:2.7 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):378 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):490mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:67MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1008-056M
1008-056M
FIXED IND 5.6NH 1.562A 50 MOHM