EXL1V0605-4R7-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
IND POWDER 4.70UH 8.4A
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
EXL1V0605-4R7-R PDF
Type Description
Series:EXL1V0605
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Iron Powder
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):8.5 A
Current - Saturation (Isat):8.4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):18.4mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:22MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)