
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LB, M Type |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 560 nH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 410 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 290mOhm |
| Q @ Freq: | 30 @ 25.2MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 300MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 25.2 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0806 (2016 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0806 (2016 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.071" (1.80mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 | ||
| 4000 | ||
| 6000 | ||
| 10000 | ||
| 50000 | ||
| 100000 |
Current price of LBM2016TR56J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 150NH 3.05A 30 MOHM TH
FIXED IND 68NH 140MA 1.96 OHM
FIXED IND 3.5NH 450MA 250 MOHM
FIXED IND 560NH 410MA 290 MOHM
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 8SMD
XTAL OSC VCXO 30.7200MHZ HCSL
DC DC CONVERTER 36V 320.4W