1210-472J
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 352MA 1.5 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1210-472J PDF
Type Description
Series:1210
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):352 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.5Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:45MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max):0.101" (2.57mm)