
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SRR6603 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 4.7 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 1.4 A |
| Current - Saturation (Isat): | 580mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 60mOhm Max |
| Q @ Freq: | 40 @ 200kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 105MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 600 | ||
| 1200 | ||
| 3000 |
Current price of SRR6603-4R7ML is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 12NH 200MA 400MOHM SMD
FIXED IND 100NH 230MA 300 MOHM
FIXED IND 1UH 2.56A 48.7 MOHM
FIXED IND 4.7UH 1.4A 60 MOHM SMD
FIXED IND 1.2UH 4A 30 MOHM TH
PCB TERMINAL
OP AMP (OP64ARC/883)