
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ATFC-0402 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Thin Film |
| Material - Core: | Ceramic |
| Inductance: | 1.6 nH |
| Tolerance: | ±0.1nH |
| Current Rating (Amps): | 560 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 250mOhm Max |
| Q @ Freq: | 13 @ 500MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 10GHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -45°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency - Test: | 500 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.015" (0.37mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of ATFC-0402-1N6B-T is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1UH 510MA 364 MOHM SMD
FIXED IND 150UH 1.05A 400MOHM SM
FIXED IND 620UH 119MA 25.9 OHM
FIXED IND 1.6NH 560MA 250 MOHM
XTAL OSC XO 50.0000MHZ LVPECL
COAX ADAPTOR SMA PLUG TO MCX JAC
CT 100A PRIMARY CURRENT