
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FDS0420 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Type: | - |
| Material - Core: | Metal |
| Inductance: | 6.8 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 1.9 A |
| Current - Saturation (Isat): | 3.6A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 150mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 | ||
| 4000 | ||
| 6000 | ||
| 10000 |
Current price of FDSD0420D-6R8M=P3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 680NH 2.9A 53 MOHM SMD
FIXED IND 180UH 700MA 663 MOHM
FIXED IND 2.2UH 1.15A 199 MOHM
FIXED IND 6.8UH 1.9A 150 MOHM
TVS DIODE 40V 65.8V DO204AR
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD PCB
RF SHIELD 3" X 4.75" T/H