
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DR1040 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 3.8 µH |
| Tolerance: | ±30% |
| Current Rating (Amps): | 5.5 A |
| Current - Saturation (Isat): | 6.4A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 13mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 850 | ||
| 1700 | ||
| 2550 | ||
| 5950 |
Current price of DR1040-3R8-R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 330UH 1.6A 305 MOHM TH
FIXED IND 47UH 1.02A 275 MOHM
FIXED IND 1MH 430MA 1.95 OHM SMD
FIXED IND 3.8UH 5.5A 13 MOHM SMD
IC VREF SERIES 0.15% SOT23-3