
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RL262 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 6.8 mH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 30 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 40Ohm Max |
| Q @ Freq: | 80 @ 252kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 700kHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 252 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.244" (6.20mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of RL262-682J-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1UH 1.65A 87.6 MOHM
FIXED IND 4.3NH 300MA 240 MOHM
FIXED IND 100UH 6.8A 38 MOHM TH
FIXED IND 6.8MH 30MA 40 OHM TH
OSC XO 50MHZ 3.3V HCMOS
CONN HEADER VERT 2POS 6.35MM
PT 11C 11#16 PIN PLUG 023