
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SRP1250 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 4.7 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 12 A |
| Current - Saturation (Isat): | 27A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 15mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.205" (5.20mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 2500 |
Current price of SRP1250-4R7M is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 68UH 540MA 1.625 OHM
FIXED IND 820UH 240MA 3.3 OHM
FIXED IND 150NH 25MA 630 MOHM
FIXED IND 4.7UH 12A 15 MOHM SMD
CONN RCPT 46POS 0.05 GOLD SMD
DC DC CONVERTER +/-9V 1W
FIXED IND