S1008-272K
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.7UH 365MA 850 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
S1008-272K PDF
Type Description
Series:S1008
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.7 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):365 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):850mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:55MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)