SRP0415-1R5K
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 5.4A 30 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRP0415-1R5K PDF
Type Description
Series:SRP0415
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Metal
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):5.4 A
Current - Saturation (Isat):7A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):30mOhm Max
Q @ Freq:43 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:43MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):0.059" (1.50mm)