P1330-124G
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 120UH 327MA 1.8 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
P1330-124G PDF
Type Description
Series:P1330
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:120 µH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):327 mA
Current - Saturation (Isat):111mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.8Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.145" (3.68mm)