SBCP-47HY331B
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330UH 270MA 1.8 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SBCP-47HY331B PDF
Type Description
Series:SBCP
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:330 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):270 mA
Current - Saturation (Isat):270mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.8Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.295" (7.50mm)