SDR0503-101KL
Description
FIXED IND 100UH 400MA 1.6OHM SMD
DataSheet
SDR0503-101KL PDF
Type Description
Series:SDR0503
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):480mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.6Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:9MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.197" L x 0.189" W (5.00mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):0.130" (3.30mm)