FP1007R2-R14-R
Description
FIXED IND 140NH 51A 0.48 MOHM
DataSheet
FP1007R2-R14-R PDF
Type Description
Series:FLAT-PAC, FP1007
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:140 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):51 A
Current - Saturation (Isat):72A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):0.48mOhm
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)