NRS6010T6R8MMGF
Description
FIXED IND 6.8UH 1.2A 264 MOHM
DataSheet
NRS6010T6R8MMGF PDF
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.2 A
Current - Saturation (Isat):1.2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):264mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:30MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2304 (6010 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)