ELJ-FA2R7KF
Description
FIXED IND 2.7UH 180MA 1.1 OHM
DataSheet
ELJ-FA2R7KF PDF
Material - Core:-
Inductance:2.7 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):180 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.1Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:75MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.094" (2.40mm)