S1008R-102J
Description
FIXED IND 1UH 670MA 250 MOHM SMD
DataSheet
S1008R-102J PDF
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):670 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):250mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:120MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Size / Dimension:0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)