AMDLA4010S-1R0MT
Description
IND 1UH 4.2A 42MOHM SMD
DataSheet
AMDLA4010S-1R0MT PDF
Type Description
Series:AMDLA4010S
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Metal
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4.2 A
Current - Saturation (Isat):6.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):42mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.173" L x 0.157" W (4.40mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)