IMS05BH562K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 5.6MH 28MA 98.9 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IMS05BH562K PDF
Type Description
Series:IMS-5
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:5.6 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):28 mA
Current - Saturation (Isat):17mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):98.9Ohm Max
Q @ Freq:44 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:730kHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:250 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)