PM42S-4R7
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 840MA 162MOHM SM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM42S-4R7 PDF
Type Description
Series:PM42S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):840 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):162mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)