SCRH5D18-4R1
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.1UH 1.95A 57 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCRH5D18-4R1 PDF
Type Description
Series:SCRH5D18
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:-
Inductance:4.1 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):1.95 A
Current - Saturation (Isat):1.95A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):57mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)