70F824AI-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 820UH 80MA 22.9 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
70F824AI-RC PDF
Type Description
Series:70F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Iron
Inductance:820 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):80 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):22.9Ohm Max
Q @ Freq:33 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:1.6MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.210" Dia x 0.250" L (5.33mm x 6.35mm)