PE-0603CD181KTT
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FIXED IND 180NH 240MA 1.25 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PE-0603CD181KTT PDF
Type Description
Series:0603CD
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:180 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):240 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.25Ohm Max
Q @ Freq:25 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:990MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)