SRP1205-1R0Y
Description
FIXED IND 1UH 14A 3.4 MOHM SMD
DataSheet
SRP1205-1R0Y PDF
Type Description
Series:SRP1205
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 µH
Tolerance:±25%
Current Rating (Amps):14 A
Current - Saturation (Isat):22A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):3.4mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:75MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)