IMS05RU272J
Description
FIXED IND 2.7MH 40MA 47.3 OHM TH
DataSheet
IMS05RU272J PDF
Type Description
Series:IMS-5
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.7 mH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):40 mA
Current - Saturation (Isat):25mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):47.3Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:920kHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:250 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)