SPD73R-394M
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 390UH 480MA 2.94 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SPD73R-394M PDF
Type Description
Series:SPD73R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:390 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):480 mA
Current - Saturation (Isat):480mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.94Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):0.154" (3.90mm)