2100HT-220-H
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 22UH 6.7A 26 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
2100HT-220-H PDF
Type Description
Series:2100HT
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Toroidal
Material - Core:-
Inductance:22 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):6.7 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):26mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Horizontal (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.860" Dia (21.84mm)
Height - Seated (Max):0.450" (11.43mm)