SC43B-180
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 18UH 1A 338 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC43B-180 PDF
Type Description
Series:SC43B
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:18 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1 A
Current - Saturation (Isat):650mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):338mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)