CIG22L1R0MNE
Description
FIXED IND 1UH 1.6A 60 MOHM SMD
DataSheet
CIG22L1R0MNE PDF
Type Description
Series:CIG22L
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.6 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):60mOhm
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)