PE-1008CM751GTT
Description
FIXED IND 750NH 200MA 1.6 OHM
DataSheet
PE-1008CM751GTT PDF
Type Description
Series:1008CM
Material - Core:Ceramic
Inductance:750 nH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):200 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.6Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:350MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):0.090" (2.29mm)