NLC565050T-102K-PF
Description
FIXED IND 1MH 85MA 15 OHM SMD
DataSheet
NLC565050T-102K-PF PDF
Type Description
Series:NLC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:1 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):85 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):15Ohm Max
Q @ Freq:20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:1.8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:252 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2220 (5650 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)