ELJ-FB2R7KF
Description
FIXED IND 2.7UH 400MA 610 MOHM
DataSheet
ELJ-FB2R7KF PDF
Type Description
Series:FB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:2.7 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):610mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:43MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)