LHL08NB331K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330UH 440MA 970 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LHL08NB331K PDF
Type Description
Series:LH, L Type
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:330 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):440 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):970mOhm Max
Q @ Freq:25 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:3.2MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)