70F686AI-RC
Description
FIXED IND 6.8UH 566MA 624MOHM TH
DataSheet
70F686AI-RC PDF
Type Description
Series:70F
Type:Wirewound
Material - Core:Iron
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):566 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):624mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:49MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.150" Dia x 0.250" L (3.81mm x 6.35mm)