HKQ04021N4B-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.4NH 340MA 170 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
HKQ04021N4B-T PDF
Type Description
Series:HK, Q Type
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic
Inductance:1.4 nH
Tolerance:±0.1nH
Current Rating (Amps):340 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):170mOhm Max
Q @ Freq:11 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:10GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:500 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package:01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):0.009" (0.23mm)