SC1210-1R0
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 1.25A 117 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC1210-1R0 PDF
Type Description
Series:SC1210
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.25 A
Current - Saturation (Isat):800mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):117mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.138" L x 0.106" W (3.50mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)