ELJ-QE2N7DFA
Description
FIXED IND 2.7NH 880MA 50 MOHM
DataSheet
ELJ-QE2N7DFA PDF
Type Description
Series:QE
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic
Inductance:2.7 nH
Tolerance:±0.3nH
Current Rating (Amps):880 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):50mOhm Max
Q @ Freq:15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:6GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)