SC53FU-6R8
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.8UH 1.6A 104 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC53FU-6R8 PDF
Type Description
Series:SC53FU
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):1.6 A
Current - Saturation (Isat):1.7A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):104mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.126" (3.20mm)