SCH114-181
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 180UH 900MA 589 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCH114-181 PDF
Type Description
Series:SCH114
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:180 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):900 mA
Current - Saturation (Isat):1A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):589mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max):0.193" (4.90mm)