SRE6603-330M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 33UH 600MA 190MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRE6603-330M PDF
Type Description
Series:SRE6603
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:33 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):240mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):190mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:20MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):0.115" (2.92mm)