IMC0603ER12NJ
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12NH 400MA 350 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IMC0603ER12NJ PDF
Type Description
Series:IMC-0603
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ceramic
Inductance:12 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):350mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:2.8GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max):0.049" (1.25mm)